Бързо вдигане на хемоглобин. Лекарства за нисък хемоглобин: Малтофер, Билкова кръв, Тотема, Сорбифер, Фероградумет. Билки за лечение и повишаване на хемоглобина: Демир бозан. За колко време се вдига с хапчета (таблетки)?
В тази статия ще разгледаме най-популярните лекарства за вдигане на нисък хемоглобин. Какви билки и народни средства можем да използваме? Какви са причините за нисък хемоглобин и какво означават неговите стойности? Основните симптоми на желязодефицитна анемия. Особеното приложение на лекарството Малтофер.
Лекарства за вдигане на хемоглобина
Лекарствата и подходящата диета могат да вдигнат ниския Hb. За да се превключи организмът на по-бързи обороти, за да се отпуснат опънатите нерви, за да се заздрави имунитетът и да се прекъсне веригата „болест след болест“. Най-популярните лекарства за нисък хемоглобин са:
Малтофер
Малтофер – за вдигане на хемоглобина. Дават го на капки и на таблетки, главно на деца. Понякога децата повръщат капките, затова трябва да се избере кой от двата вида на лекарството е удачен за конкретното дете. Капките могат да се разтварят в сокче или нещо, което детето обича и не повръща от него. Таблетките от своя страна стават за дъвчене.
Тотема или Малтофер? Можете да направите сравнение между тези две лекарства в този подробен текст по темата ТУК: Колко време да се пие Малтофер като най-добър железен препарат? Мнения и странични ефекти. Малтофер, Тотема или Сорбифер? Таблетки. За колко време дават резултат?
Тотема
Тотема – с по-ниско желязо в лекарството, изписват го на бременни. Дават го на ампули. Не са по-добри на вкус от Малтофера, но някои го предпочитат. Децата все пак имат по-различен вкус от този на възрастните. Продават се навсякъде на бройка. Тялото на детето и на възрастния обаче приема тези ампули, без да се съпротивлява и му действат добре. Хубави са.
Витамин С
Желязото не може да бъде усвоено от организма ни, ако липсва достатъчно Витамин С. Хемоглобинът ще скочи само, ако го подплатим с богати на Витамин С храни:
- Зеленчуци: домати, чушки, спанак, броколи;
- Плодове: портокали, лимони, грейпфрут, киви, кайсии, ягоди, пъпеши, папая;
- Хранителни добавки с Витамин С, но след консултация с лекар.
Фолиева киселина
Има ли дефицит на фолиева киселина, хемоглобинът ще е нисък. Но пък високите й стойности са вредни. Препоръчителната дневна доза фолиева киселина е 400 милиграма. Тя се набавя чрез:
- хранителни добавки;
- по естествен път: освен от черен дроб и със зеленолистни зеленчуци, ориз, грах, боб, пшеничен зародиш, зърнени каши, банани, портокали.
Сорбифер
Сорбифер – също много сериозно. Много от лекарствата може да доведат до запек или пък разстройство. А също може и двете едновременно, въпреки че звучи невероятно, но могат. Също така дразнят често пъти лигавицата. Изобщо не си струва и е доста опасно, ако решите да ги купите директно от аптеката и да си ги ядете като бонбонки. Задължително трябва лекар да ви ги изпише, иначе може доста да пострадате. Тотема или Сорбифер? Кое е по-добро? Отговор на въпроса можете да намерите в този текст ТУК: За колко време дава резултат Сорбифер Дурулес? Отзиви и колко време се пие за бързо вдигане на хемоглобин. Сорбифер или Тотема?
Други лекарства
- Floradix Liquid iron. Можете да потърсите по аптеките натурално желязо, което е извлечено директно от плодове. Американско е и върши добра работа. Децата го харесват
- Феро-фолгама – има аромат на шоколад
- Фероградумет – доста по-сериозно лекарство, дава се при наистина силно нисък хемоглобин, често го изписват като ампули
- Тардиферон – най-добре го комбинирайте с много плодове!
- Билкова кръв. Подробности за нея ще намерите в този материал: Мнения за билкова кръв Floradix и противопоказания. Колко време се пие и как? Странични ефекти. При анемия. Тотема по-добра ли е? Някои пациенти комбинират Малтофер и билкова кръв, но това не е безопасно, тъй като в организма желязото може и да се предозира, което ще доведе до нежелани ефекти.
Нека оставим на хематолога избора на медикаментите и техния контрол. Ако сме го докарали дотам, че без лекарства няма как да минем, е добре да знаем, че 3 месеца ще приемаме предписаните илачи (150 – 200 мг дневно), сутрин преди закуска. Но тогава често се появяват сериозни стомашно-чревни разстройства. Изходът – след консултация със специалиста – по половин доза, по време на хранене и удвоена продължителност на лечебния курс – 6 месеца.
Заедно с медикаментите, ще е целебно и ефикасно дваж повече, ако се облегнем и на някои нетрадиционни методи. Най-напред да променим храненето си. И да си припомним, че потребността от желязо на мъжа за едно денонощие е 2 мг, а на жената – 3-4. Най-пълноценно този елемент се усвоява от животинските продукти, по-слабо от растителните – затова те следва да се приемат в голямо количество.
Съдържание:
- Бързо вдигане на хемоглобин. Лекарства за нисък хемоглобин: Малтофер, Билкова кръв, Тотема, Сорбифер, Фероградумет. Билки за лечение и повишаване на хемоглобина: Демир бозан. За колко време се вдига с хапчета (таблетки)?
- Лекарства за вдигане на хемоглобина
- За колко време се вдига хемоглобина?
- Как се постига “нормално желязо”
- Храни, диета и хранене
- 11 популярни народни рецепти:
- Желязото в 100 г плодове:
- Извън стандартите: Йога
- Какво означава нисък хемоглобин
- Стойности на нисък хемоглобин
- Причини за нисък хемоглобин
- Hb под чертата. Забележими белези
- Нисък хемоглобин и еритроцити
- Желязодефицитна анемия. Симптоми
За колко време се вдига хемоглобина?
По този въпрос има различни мнения, но можем да добием някаква ориентировъчна представа. Трудно е бързо да се повиши нивото на хемоглобина, обикновено това става след три до пет седмици, така че може да ви отнеме време да се изчакат добрите резултати от лечението. И дори когато хемоглобинът се нормализира, това не означава, че лечението трябва да бъде спряно.
Според други специалисти ако лекарството и дозата са избрани правилно, симптомите на анемия изчезват средно след 7-10 дни, а нивото на хемоглобина се нормализира след 6-8 седмици. Лечението на лека анемия обикновено продължава 3 месеца, умерена анемия 4,5 месеца, а тежка анемия 6 месеца.
ВАЖНО: Този процес може да се ускори чрез приема на билки успоредно с лекарствата. Вижте как може да стане това ТУК: Критично нисък хемоглобин. Причини, симптоми и лечение с лекарства и бързо сваляне на хемоглобина с добавка на билки. При какви стойности на хемоглобина се прави кръвопреливане.
Мнение: Как вдигнах нисък хемоглобин за 4 седмици
Вижте тези подобни и свързани публикации, преди да продължите с четенето надолу:
Изпращам ви това писмо с моя случай за вдигане на ниския хемоглобин, за да стигне до повече хора. Според всичко, което съм чела, това може да стане за не по-малко от 3 месеца, но аз намерих начин това да стане и по-бързо. Моя приятелка е имала същия проблем и тя ме посъветва във Фейсбук да комбинирам лечението с Малтофер, като добавя успоредно към него и пиене на билки. Става дума за Демир бозан, който струва 43 лева.
Всъщност аз в началото не я послушах и си купих по-евтин, който впоследствие се оказа умопомрачително менте. Но така се получава, когато човек е много икономичен. Разбрах, че само оригиналът на “Фарма витал” върши работа при вдигане на хемоглобина. Пих го един месец заедно с Малтофера и за това време желязото ми в кръвта влезе в норма. Това беше доказано със съответните изследвания и от тогава минаха 2 години и нямам връщане на заболяването. Здрава съм, препоръчвам!
Ангелина Николаева, София
Как се постига “нормално желязо”
- Желязото – без съмнение – ще го вдигне този нисък хемоглобин, без който сме аут. Ето защо, всекидневното ни меню изисква:
- Черен дроб, език (субпродукти), червено месо, т. н. морски дарове, както и пуешко, пилешко и риба;
- Яйца, особено жълтъците;
- Червено цвекло, спанак (зеленчуци с тъмнозелен цвят), моркови, леща, варива, пълнозърнести;
- орехи, бадеми, фъстъци, фъстъчено масло;
- сушени плодове – кайсии, смокини, стафиди;
- хранителни добавки с елемента желязо.
Храни, диета и хранене
Диетата за повишаване на хемоглобина няма да е богата и прегледна, ако не се извади пред скоби най-важното. Днес не ни се налага да пием вино с престояли в него железни мечове, както са правили древните гърци и римляни. Желязото днес включваме в менюто си не така буквално.
11 популярни народни рецепти:
- Запарка от брезови листа и коприва – в 200 мл кипнала вода се добавят по 2 супени лъжици изсушени брезови листа и коприва. Захлупваме и след 1 час прецеждаме. Доливаме 50 мл сок от червено цвекло. Количеството е за 1 ден, приема се на 3-4 пъти, половин час преди ядене. Действа безотказно, ако детето ви не иска да гълта Малтофер и повръща!
- Коктейл от сокове – равни части от сокове от червено цвекло, черна ряпа и моркови. Пие се всеки ден по 1-2 супени лъжици в продължение поне на 3 месеца.
- Вегетарианско вино – към 100 мл сок от (в равни части) моркови, зелени чушки и ябълки се прибавят 100 мл сухо червено вино и 1 супена лъжица мед. „Виното“ се изпива в рамките на деня, а курсът е две седмици.
- Сок от червено цвекло – след като престои 2 часа в хладилника, към него се прибавя сок от моркови (в пропорция 3:1).
- Чай + – към 1 чаена чаша липов чай се прибавя 1 чаена лъжичка мед и 1 супена лъжица червено сухо вино. Пие се два пъти дневно.
- Предястие – 1 средно голяма глава печен лук, няколко настъргани моркова и половин връзка магданоз; подправят се със зехтин и ябълков оцет. Един месец това ще е предястието за обяд и вечеря.
- Салата 1 – 100 грама настъргани моркови с 1 лъжица зехтин и 1 лъжица ябълков оцет, веднъж преди ядене. Поне месец.
- Салата 2 – в съотношение 1:1:1 се смесват връхчета от млада люцерна, настъргани моркови и пресен магданоз. Заливката е от зехтин и ябълков оцет. Яде се заедно с основното ястие. 1 месец.
- Забърканка – жълтъците на 3 пресни несварени яйца се забъркват с 1 с. л. мед и 50 мл червено сухо вино. Приема се сутрин на гладно, 2 седмици.
- Пчелни продукти – мед, прашец, млечице; клеева тинктура – укрепват имунитета, хармонизират обмяната. Добавят се към други важни за хемоглобина храни и билки.
- Подправки – куркума, джинджифил, кориандър, къри, сусам – за добро усвояване на желязото. Регулират микрофлората и очистват.
Желязото в 100 г плодове:
- 32 мг – в смокинята
- 18 мг – в банана
- 17 мг – в лимона
- 15 мг – в портокала, мандарината и сливата
- 10 мг – в шипката
- 9 мг – в ягодата
- 7 мг – в гроздето
- 5 мг – в прасковата и кайсията
- 4 мг – в дренките
- 3 мг – в ябълките, дюлите и крушите
- 2 мг – в черешите и вишните
Извън стандартите: Йога
Към ефикасните природни методи срещу анемията познавачите на стандартни и нестандартни начини не подминават и алтернативната опция – йога.
Йога практики:
Доказано е: Йога упражненията (асани) и дихателните практики предотвратяват и повлияват хронични заболявания, психически неразположения. Тук се подрежда и анемията. Защо става така? Специалистите обясняват:
Йога стабилизира вегетативната нервна система, което балансира цялото тяло. Кръвообращението се подобрява. Стресът е напрежението спадат. Дишането и ускореният пулс се нормализират. Храносмилането спира да се „оплаква“.
Йога атакува хроничните синдроми на болка, тревожност, паника и депресия; безсънието; синдрома на хроничната умора. А това са част и от характерните и за анемията симптоми.
Йога учи на изкуството да се живее без болести.
Ето и едно адски интересно видео по темата:
Какво означава нисък хемоглобин
Хемоглобин (Hb) – това е белтъкът (протеинът) в червеите кръвни клетки (еритроцитите). Наричат го още желязосъдържащ пигмент – на него се дължи червеният цвят на кръвта. В нея, освен червените телца, има още и бели (левкоцити), и тромбоцити.
Но – трябва да помним това – червените кръвни клетки са основните и най-важните. Те, чрез своята основна съставка – хемоглобина, извършват изключително съдбоносно за човешкия живот действие. Хемоглобинът е един вид „транспортер“ между белите дробове и останалите тъкани и органи, на жизненоважната „пратка“ – кислород. И по обратния път – на отработения въглероден двуокис, от тъканите и органите към белите дробове. Ясно е, че така се поддържа дишането, респективно – животът.
Киселинно-алкалното равновесие в организма също е проекция на хемоглобина в еритроцитите. Регулира и гъстотата на кръвта. Тоест, нормални стойности на хемоглобина – нормални жизнени функции. И обратно – при нисък хемоглобин настъпват промени с отрицателен знак, често завършващи със сериозни заболявания.
Стойности на нисък хемоглобин
Стойностите на хемоглобина са различни за различните полове и за различните възрастови групи. Освен това те не са постоянна величина. Обикновено, вниманието ни е насочено към основната част от хемоглобина в тялото ни (98%), който за разлика от другите три вида се маркира с HbA1.
Установената медицинска норма дава представа кога всичко е наред и кога безпокойството ни праща при специалист.
- Между 115 и 145 грама в литър кръв са нормалните стойности на хемоглобина за жените.
- 110 г/л е той при бременните.
- 130 – 160 г/л – в тези рамки се побира нормата за мъжете.
- 145 – 220 г/л – впечатляващо високите стойности са характерни за хемоглобина на новородените бебета.
Ежемесечната загуба на кръв, а с това и на желязо, обяснява по-ниските показатели при жените, сравнено с тези при мъжете. Когато жената бременее, обемът на плазмата се увеличава за сметка на броя на еритроцитите. През този период величината на желязосъдържащия пигмент е постоянна. След първия месец от раждането му хемоглобинът на бебето започва да се доближава до характеристиката на големия човек.
Причини за нисък хемоглобин
Нивото на хемоглобина се смята за нормално, ако се поддържа в рамкираните стойности. Разликата в тази рамка е 30 единици.
Външни фактори влияят върху вариациите „от“ – „ до“:
- Географско разположение, релеф, климат. В страни, като нордските, с по-малко слънчеви дни, хората имат по-нисък хемоглобин; анемиите са често явление. Високо в планините се констатира точно обратното.
- Сезони. През пролетта, лятото и есента се отчитат по-ниски стойности – вероятно заради консумацията на повече растителна храна. Зимата нормализира или дори повишава хемоглобина – явлението се свързва с всекидневното „наблягане“ на повече месо.
- Начин на живот. Повечето тежък физически труд, по-голямата физическа активност, системният спорт повишават Hb.
- Хранене. Месоядните имат или нормален хемоглобин, или повишен. Вегетарианците и веганите са образец за хора с трайно нисък хемоглобин.
Hb под чертата. Забележими белези
Когато при мъжете хемоглобинът слезе под чертата – под 130 г/л, а при жените – под 120 г/л, лекарите говорят за анемия. Тези показатели ще станат известни при лабораторните изследвания на кръвта, които лекарят ще ни назначи. Още преди те да лъснат върху бланката, сами можем да „видим“ понижените му стойности, ако се вгледаме в себе си и огледаме себе си. Освен чисто субективните усещания:
- безсъние нощем, сънливост денем;
- умора, безсилие;
- световъртеж, припадъци, шум в ушите;
- нарушен менструален цикъл (при жените);
- понижено либидо (при мъжете);
- безапетитие, дори отвращение от храна;
към за дефицита на желязо в организма ни насочват и
външни и функционални симптоми:
- кожата става бледа и суха, често се лющи;
- устните посиняват;
- косата изтънява, „цъфти“, капе, почти престава да расте;
- ноктите се разслояват и се чупят, често по тях се появяват петна и гъбички;
- по стъпалата се усещат “мравки”;
- крайниците се схващат;
- температурата е често повишена;
- вкусовите усещания се нарушават – някои хора изпитват нужда да „хапват“ глина, пръст, тебешир, сурово месо и сурови зърна;
- появяват се желания да се вдишват химически аромати като ацетон, бензин, нафталин.
Честото боледуване на децата е сигнал за нисък хемоглобин.
Нисък хемоглобин и еритроцити
Добре е да знаем, че в организма ни хемоглобинът “чезне” главно, когато намаляват еритроцитите, когато не ни достигат желязо и аминокиселини. Осведомени ли сме, ще обърнем внимание на това, с какво са свързани подобни „липси“.
А еритроцитите намаляват и дърпат надолу хемоглобина, когато:
- Тялото произвежда по-малко от обичайното червени кръвни телца;
- Тялото унищожава червените кръвни клетки по-скоростно, отколкото те могат да бъдат възпроизведени;
- Има голяма кръвозагуба;
- Има автоимунни заболявания;
- Има наследствени болести;
- Има тежки инфекциозни заболявания – хепатит, туберкулоза;
- Храненето е бедно на животински протеини, желязо и витамини.
Понижена продукция на еритроцити – нисък хемоглобин – заболявания:
- апластична анемия,
- левкемия,
- чернодробна цироза,
- диабет,
- тумори,
- бъбречна недостатъчност,
- болестта на Ходжкин,
- множествен миелом,
- хипотиреоидизъм.
Бързо разрушаване на еритроцити – нисък хемоглобин – заболявания:
- сърповидно-клетъчна анемия,
- порфирия,
- таласемия,
- васкулит,
- спленомегалия (увеличен далак),
- хемолиза.
Голяма кръвозагуба – нисък хемоглобин – прояви:
- Явна: обилна и продължителна менструация, операции, хемороиди, наранявания;
- Скрита: спукана язва, чревни патологии, кисти на яйчника, миоми на матката; кървене от уриналния тракт.
Желязодефицитна анемия. Симптоми
Най-разпространеното малокръвие (сред общо 6-те вида) е желязодефицитната анемия. От нея страдат предимно деца и жени, приблизително една трета от човечеството. Така че, само неродените още не са чували за нея. Тя се дължи на дефицита на желязо в кръвта (в близо от 90 процента от случаите на анемия). Желязото може да не се усвоява добре от организма, но може и да е в резултат на недостатъчното му количество в храната ни.
Погледнете и тези подобни теми, преди да видите как продължава надолу този текст:
Червената лампичка на този вид популярна анемия започва да свети, когато ни се натрупа в повече стрес, когато имунитетът ни се срине, когато кръвопроизводството в организма ни се повиши. Бързият детски растеж може да отключи тази анемия. Тя може да съпътства както бременността, така и критическата възраст на дамите. Инфекциозни и наследствени болести, тежки чернодробни и бъбречни заболявания също могат да причинят желязодефицитната анемия. Лекарите ще кажат защо, какво и как.
Още преди да почукаме на вратата на медицинския кабинет, е добре да си припомним симптомите за нисък хемоглобин. В 90 на сто от случаите те са валидни и за това често срещащо се малокръвие. Страдащите от тази анемия – освен всичко друго – редовно зъзнат. Обяснимо е, ако се знае, че желязото е номер 1 в регулацията на телесната температура. И още една проверка: Ако ивичката на долния клепач на окото не е червена, а е бледорозова – анемията ни е сигурна. Вегетарианците и веганите са силно застрашени от желязодефицитно малокръвие, тъй като менюто им е изключило месото и черния дроб. Тоест, зачертали са основните източници на желязо, В12 и фолиева киселина.
Вижте и ТОВА:
Повишени еритроцити в урината. Изследване на хемоглобин. Референтни стойности
Една от грешките които човек прави при липса или дефицит на някакъв елемнт или витамин за тялото е да вземе добавка, така организма я получава наготово и след време пак има нужда наготово да я получи без да си изработва или усвоява сам за себ си същата както е нормално да се случва. Замислете се как преди 50, 100, 200 , 300 години хората са получавали витамините и минералите в тялото си? Едно от най- важните неща е да се храните с жива храна за получването на витамините и минералите, сурови плодове, зеленчуци, подправки ядки и семена. Дайте на тялото си храната от която се нуждае.
Марина, за съжаление освен в месото много трудно ще намерите желязно някъде другаде, то е в друга валенция и не се усвоява : )
Това с Попай е мит…. Плюс това при жените е доста по – различно от мъжете и много млади жени и момичета страдат от такава анемия!
След като пият Желязо, започват да страдат от запек, което още повече прави ситуацията сложна. Който има Желязодефицитна анемия, няма добро усвояване на Желязото и се налага добре да поработи върху бързо научаване на организма как да усвоява желязото !!!
Опитайте сок от цвекло+ябълка, билкова кръв, от време на време течно желязо, чай от коприва, елда…
Взимайте пресни тъмни зеленолистни, цвекло, боб, леща, соя и соеви продукти, грах, всякакви ядки и семена…
Омега 3 Vegan от микроводорасли + хранителни добавки с минерали и витамин В12 и фолиева киселина…