Салата от червено цвекло
Салата от червено цвекло, захарно, ползи и как се дава на деца, съхранение и употреба

Червено цвекло: 15+ ползи и вреди. Варено. Салата. Сок – колко време и как?

Червено цвекло: ето една интересна и стойностна храна, за която си струва да знаем повече. Ползи и вреди. Варено червено цвекло или сок? Колко време се пие? Кое цвекло е кръмно?

Съдържание:

Полезно е и сурово – и варено или печено, то запазва качествата си дори след продължително съхранение.

Полезни свойства на обикновеното червено цвекло

За полезните свойства на коментираното червено цвекло може да се говори надълго и нашироко. Растението укрепва стените на капилярите, действа противосклеротично, успокояващо и съдоразширяващо. Компоненти от кореноплодната маса извеждат от организма излишните течности. Цвеклото нормализира сърдечните функции. Благодарение на пектините се прилага като очистващо средство от тежки и радиоактивни метали. Цвекло препоръчват при изтощен организъм, анемия, като профилактика срещу атеросклероза.

Цвеклото е също и добър диетичен продукт. С негова помощ можете да забравите за хемороидите. Растението освен това е общоукрепващ фактор и пикочогонно средство. Свежият сок от червено цвекло спасява от простуда.

И още: намалява риска от злокачествени трансформации на клетки благодарение на компонента  бетацианин – това е пигментът, който е причина за наситената окраска на полезния кореноплод.

Цвеклото е богато и на бетаин: това е съставка, която подпомага възстановяването на черния дроб след болест и изтощение, и оптимизира чернодробните функции. Същият бетаин балансира обменните процеси в организма, предпазва от сордечни заболявания, остеопороза и болестта на Алцхаймер. Подобрява функциите на стомашно-чревния тракт, попълва възможните дефицити на желязо и йод в организма, а също така улеснява нормализирането на повишеното артериално налягане.

Полезни свойства на обикновеното червено цвекло
Няма спор – ползата от консумация на червено цвекло е истина!

Цвеклото съдържа висок процент растителен протеин, минерали и витамини. Сред кореноплодите и зеленчуците няма толкова богати на  калций.

Калории и хранителни стойности

В 100 грама сурово червено цвекло се съдържат 42.7 ккал. Въглехидратите са 3.7% от общата маса, протеините – 1.6%, мазнини не повече от 0.1%.

Сред въглехидратите най-сериозен дял се пада на простите въглехидрати, чиято маса в 100 г е 6.7 г

Вареното цвекло има  малко повече калории, но разликата не е съществена. Вареното цвекло също както суровото е продукт, подходящ за отслабване. Вареният кореноплод има в 100 г маса само 49 калории. Хранителната стойност на 100 г червено цвекло е както следва: протеини – 1.8 г; въглехидрати – 10.8 г.

Цвеклото е изключително богато на компоненти с висока хранителна стойност като витамини, микро- и макроелементи: желязо, калий, калций, магнезий, натрий, сяра, цинк, фосфор, мед, йод, витамини В1 и В2,  фолиева и пантотенова киселина, витамини С, А и Р; бета-каротин, ниацин.

Фигурин лесно отслабване диета отслабване 10 килограма

Освен изброените витамини и минерали, коментираният кореноплод съдържа органични киселини – включително лимонова, ябълчена и оксалова. Цвеклото е богато още на аминокиселини с ключово значение за организма – аргинин, бетанин, хистидин, валин, лизин.

Вреди от цвеклото и особености

При някои хронични заболявания червено цвекло може да се консумира съвсем предпазливо или трябва изобщо да се изведе от менюто. Така например то е противопоказано за хора с камъни в бъбреците. Не е разрешено и за хора с оксалурия, тъй като съдържа оксалова киселина. Припомняме, че оксалурията е често отделяне с урината на оксалатен калций под формата на кристали.

Продуктът не е подходящ и при гастрит с повишена киселинност. Дори варено, цвеклото увеличава процента солна киселина в стомашните сокове. Не бива да си мислим, че щом е сладникаво на вкус, то не влияе на киселинността в стомаха. Споменатата потребителска група не бива да се отказва съвсем от него, но трябва да го хапва доста предпазливо и в неголеми количества.

Червено цвекло избягват и диабетиците заради сравнително високата му захарност.

Вижте тези подобни и свързани публикации, преди да продължите с четенето надолу:

Ограниченията се отнасят и за хората с хронична диария, тъй като цвеклото има слабителен ефект.

Дори и здрав човек трябва да е внимателен с кореноплода, тъй като прекомерната му консумация може да провокира спазъм на кръвоносните съдове.

Дава ли се на бременни?

Съставките на червеното цвекло санират стомашно-чревния тракт, освобождават го от гнилостните бактерии и това го прави подходяща храна за бременни. Освен това цвеклото регулира мастния обмен и балансира кръвното налягане. То действа обезболяващо и противовъзпалително, снема отоци, оптимизира бъбречните функции, неутрализира депресивните състояния. Съдейства за нормално кръвотворене и предпазва от анемия и хипоксия на зародиша.

С помощта на червеното цвекло бъдещите майка могат да поддържат хемоглобина си в норма. Наличието на фолиева киселина предпазва от патологии в развитието на плода и подкрепя формирането на ембрионалната нервна система.

Освен това кореноплодът зарежда организма с енергия, предпазва от сънливост и бърза умора, помага при умствени натоварвания.

Може ли на деца?

Червено цвекло може да се дава и на децата – въпросът е от каква възраст и в каква форма. Най-добре е  мъниците да се запознаят с тази храна под формата на варено или печено, пюрирано. По-големите биха го харесали настъргано и овкусено със зехтин и счукани ядки. В тази форма цвеклото е чудесна гарнитура към кюфтета, риба или варено месо.

Редовното му включване в детското меню подобрява паметта, съдейства за развитието на мисленето и речта. Поддържа зрението, зарежда с енергия, нормализира чревната перисталтика. Освен това активира обмяната, укрепва стените на кръвоносните съдове. То е и отлична профилактика срещу простуди и инфекции.

Евелина Лютова

За първи път цвеклото се включва в детското хранене, когато мъникът стане на 8-9 месеца. Първоначално към пюретата от зеленчуци добавяме половин чаена лъжичка сок от цвекло и наблюдаваме детето. Ако няма негативни симптоми или алергична реакция, цвеклото постепенно се включва в менюто без прекалени увлечения. Ако обаче детето реагира отрицателно, приемът се прекратява за 6-8 месеца. Повторното му въвеждане може да стане след консултация с педиатър.

При кърмене

По време на лактация и при липса на противопоказания заради хронични заболявания, цвеклото може да се консумира под всякаква форма. Може да се добавя в пресни салати, да се похапва варено на късчета като добавка към различни каши, да се задушава в зеленчуков микс, да се вари на супа. Специалистите препоръчват на кърмачките да консумират цвеклото варено и овкусено с ленено масло или студено пресован зехтин.

При панкреатит

Хората с болен панкреас могат да похапват червено цвекло, но само варено. Освен това то трябва да се въвежда в храненето постепенно, като се започва от количество една супена лъжица през първия ден. През втория порцията може да се увеличи двойно и т.н. Максималната дневна доза не бива да е повече от 100 г. и не бива да се забравя, че в тази салата може да се добавя само растително масло – не и киселина от рода на лимонов сок или оцет.

Отслабване с цвекло. Точната диета

Цвеклото е нискокалоричен продукт, подходящ за отслабване. С негова помощ се отслабва бързо и лесно. В менюто освен него се включват нетлъсти меса, кисело мляко, ябълки, моркови, зеле, домати, стафиди и др. не бива да се ядат банани, грозде, бонбони, сладкиши, подсладени газирани напитки, фастфууд, да не се пие алкохол.

Вреди от цвеклото и особености, червено цвекло
Диетата с червено цвекло разчита и на други зеленчуци и плодове

За седмица може да се освободим от пет излишни килограма, ако спазваме следните правила:

  • Закусвайте със салати от плодове, моркови, сливи, цвекло, зеле. В понеделник и вторник цвеклото да е варено, в събота – сурово, а в останалите дни яжте други плодове и зеленчуци, без захар и хранителни добавки.
  • На обяд в понеделник, вторник, четвъртък и петък правете салата на основата на цвекло с добавки от морков, ябълка, сливи. Освен цвекло хапвайте месо или риба, някаква постна каша.
  • Вечерята в понеделник и двата почивни дни трябва да се състои от варено цвекло и чаша обезмаслено кисело мляко.

Важно е да се изпиват по два литра вода дневно. Позволени са по две извънредни похапвания между храненията – зеленчуци, ядки, айран.

Ако се чувствате добре при такъв режим и от спазването му има ефект, той може да бъде продължен до 10 дни. Следват три дни пауза и нови 10 дни на диета с червено цвекло.

Има и друга диета, при която акцентът е върху комбинацията от червено цвекло и кефир/айран. И двата компонента са с изразен очистващ ефект, така че този начин на хранене е с цел да се освободи организмът от шлаки и токсини. Диетата е противопоказана при хронична диария, хемороиди и болест на Крон.

  • И така – приготвяме се да ядем само цвекло и кисело-млечен продукт. В рамките на деня се консумира един килограм сурово червено цвекло и обезмаслен кефир. Могат да се консумират поотделно или смесено, под формата на смути. Единствената добавка е наситнен пресен копър. Има и друг вариант – с варено цвекло, което се почиства и реже на кубчета. Залива се с кефир и се овкусява с накълцани стебла целина. Може да се яде топло или студено, на малки порции през целия ден. Диетата е подходяща за времето на отпуска, тъй като ще се налага често посещение на тоалетната.

Червено цвекло при диабет

Червеното цвекло не е препоръчителна храна за диабетици, но ако все пак някой с това заболяване иска да хапва от време на време – това трябва да е ворен кореноплод, в тази форма той губи част от захарите си. дневната норма е не повече от 150 г; ако се хапва все пак сурово – при него ограничението е 70 г.

Специалистите отбелязват, че при диабет 2 е допустима консумацията на пресен сок от цвекло, но не повече от 200 г дневно. При това е задължителен контролът върху стойностите на кръвната захар. И задължително при тази потребителска група е да се направи консултация с лекар за безопасна консумация на продукта.

При анемия

Червеното цвекло е ценен източник на желязо; пресният сок от цвекло подпомага образуването на червени кръвни телца и подобрява състава на кръвта. Добри резултати дава изпълнението на следната рецепта:

Червено цвекло при диабет при анемия
С червено цвекло се поддържа хемоглобин в нормата

Измитите и почистени кореноплоди цвекло, моркови и ряпа се изцеждат поотделно; соковете се смесват в равни пропорции. Приемат се по 1-2 супени лъжици преди хранене всеки ден, в продължение на няколко месеца.

Против запек

Известно е, че цвеклото е богато на фибри – това е важно за активирането на чревната перисталтика. Фибрите не се преработват, но стимулират чревния тракт да работи с пълна сила – дразни лигавицата и изхвърля застоялата храна.

Цвекловите фибри освен това са храна за полезните чревни бактерии, които също са важни за нормалното функциониране на стомашно-чревния тракт. Цвеклото в споменатите случаи може да се хапва във всякаква форма, то не губи полезните си свойства при топлинна обработка. Най-ефективно средство при запек се счита салатата от настъргано цвекло с добавка от олио или зехтин и сини сливи.

Други ценни ползи

Червеното цвекло е една от храните, които народната медицина препоръчва и като целебно средство за куп заболявания. Ако препоръките на опитни лечители се спазват коректно, положителни резултати могат да се получат – при това без страничните ефекти на някои синтетични препарати.

Капки против хрема

Сокът от червено цвекло е ефективно средство и срещу хрема. За лечението на простудни симптоми се използва отдавна, защото разширява кръвоносните съдове, неутрализира отока на носовата лигавица и разрежда сгъстените секрети. Спасява от патогенните бактерии и улеснява дишането. Сокът обаче трябва да се приготви правилно, за да не предизвика алергичен пристъп или дразнене. Ето как се прави:

  • Цвеклото се измива и обелва; настъргва се и сокът се изцежда. Оставяме в хладилника за 3-4 часа. След това изваждаме съда с охладената течност и го оставяме да се затопли до стайна температура. След това приготвяме капките, като разреждаме сока с преварена вода: за възрастни в съотношение 1:2, за деца до 12 години – 1:3. Капките се поставят в носа 3-4 пъти дневно поне една седмица; достатъчни са по 1-2 в ноздра.
За болно гърло, кашлица, ангина

В този случай действаме по аналогичен начин: кореноплодът се измива, обелва и настъргва. На една средно голяма глава след изцеждането добавяме една супена лъжица ябълков оцет. С получената смес правим гаргара 2-3 пъти дневно. За възрастните е позволено да гълтат сместа.

При високо кръвно

Приготвяме 100 г сок от цвекло и добавя към него 100 г мед. Смесваме до хомогенност на разтвора. Приема се пет пъти дневно по една супена лъжица, между храненията. Режимът се поддържа не повече от един месец.

Против паразити

Червеното цвекло е отлично очистващо средство, което може да подпомогне освобождаването от чревни паразити. То се комбинира чудесно с други полезни съставки като тиквени семки и чесън и освен вкусна храна е ефективно противопаразитно средство.

Приготвяме лечебната смес така: три средно големи глави цвекло се измиват и сваряват. Настъргват се, добавя се половин чаша сурови тиквени семки и три скилидки счукан чесън. Подправяме с малко сол и една супена лъжица ленено масло или студено пресован зехтин.

За детоксикация и прочистване

С червено цвекло може да бъде постигнато ефикасно очистване на организма от шлаки и токсини. Благодарение на фибрите и някои специфични компоненти в състава му то е чудесен вариант за поддържане на стомаха, чревния тракт, черния дроб и кръвоносните съдове. Пектините освобождават артериите от холестеринови плаки, поддържат еластичността на кръвоносните съдове и забавят процесите на стареене. Мощният очистващ ефект на цвеклото се съхранява и при варенето му – така че вареното цвекло е щадящ вариант за извеждане от организма на задържани шлаки и токсини.

Може ли на деца? Червено цвекло
Червено цвекло въвеждаме внимателно и в детското хранене

Аналогичен ефект имат фибрите и пектинът върху състоянието на чревния тракт. Там имат специална роля и органичните киселини, които стимулират стомашната секреция и чревната перисталтика.

  • Опитайте описания ефект по два лесни начина: първият – като пиете на глътки по 50-60 мл сок всеки ден. Количеството може да нараства, но не повече от 100 мл дневно. Вторият – като си направите бърза салата от настъргано цвекло, морков и ряпа в равни количества. Освен многото витамини, тази храна ще ви даде възможност да освободите храносмилането си от задържани шлаки, токсини и патогенни бактерии.
За черен дроб

При болести на черния дроб в повечето случаи се препоръчва прием на червено цвекло в суров вид. Това е така, защото суровият кореноплод съдържа полезни компоненти в силно концентриран вид. Ако обаче има някакви противопоказания и тази форма е твърде агресивна, може да се премине към варено цвекло – за разлика от други продукти то съхранява повечето полезни въздействия на суровото.

При хепатит А например помага лечението със сок от сурово червено цвекло. Тук е важна дозата: както е ставало дума и при други заболявания, започва се със смесени сокове – цвекло с морков, ябълка; постепенно делът на цвеклото нараства, докато се достигне до чист сок от цвекло.

При хепатит В и С или цироза сокът и салатите с цвекло също помагат; в този случай обаче въвеждането на подобни продукти и приемът на определени дози трябва да се консултира с фитотерапевт.

При мастопатия

Неслучайно на червеното цвекло народните целители са сложили названието “женски зеленчук”. Настърганото цвекло помага срещу мастопатия и е считано за противораков продукт. За постигането на целебни ефекти трябва да се настърже сочна глава цвекло и кашицата да се изцеди за сок. Този сок се използва за навлажняването на памучна кърпа, която се полага върху гърдите за цяла нощ. Цвекловите компреси се правят през вечер в продължение на 18 денонощия. Профилактичният курс е достатъчно да се изпълнява веднъж в годината.

При проявен мастит настъргваме глава цвекло на ситно ренде и смесваме с мед в пропорция 3:1. Сместа намазваме върху смачкан до омекване зелев лист и полагаме върху уплътнението в гърдата.

При камъни в жлъчката

Цвеклото е богато на витамин В4 и флавоноиди, които отпускат жлъчните пътища и подобряват оттока на жлъчни сокове. Отварата и сокът от червено цвекло водят до размекване на жлъчните камъни, които са причината за жлъчен застой.

Отвара от цвекло за болна жлъчка се вари със специално обработена по следния начин вода:

  • В емайлиран или стъклен съд наливаме 5 л студена вода; поставяме съда във фризер до образуването на първия лед. Преливаме незамръзналата вода в друг съд и отново го прибираме във фризера. Когато водата замръзне наполовина – изливаме течната част, а ледът остава в съда до стопяване при стайна температура. Тази вода е годна за приготвянето на лечебната отвара.
  • Междувременно почистваме две глави сурово цвекло, поставяме ги в тенджера и заливаме с пречистената вода. Варим под капак на тих огън два часа, до сгъстяване. Прецеждаме и отварата съхраняваме в хладилник – годна е за употреба два дни. От нея се приема  по една супена лъжица три пъти дневно – половин час преди хранене.

За кожата на лицето

Пектин, калий, бетаин и аскорбинова киселина: ето съставките в червеното цвекло, които го правят полезно за кожата на лицето. Под въздействието на този кореноплод кожата на лицето съхранява задълго своята еластичност и гладкост; те действат противовъзпалително и поддържат влагата й.

При акне

Сокът от настъргано сурово цвекло върху памучен тампон е чудесно средство за обработване на кожа с акне. Сокът действа противовъзпалително, като същевременно подхранва клетките и прави лицето сияйно. Може да се използва и следната всекидневна маска:

Червено цвекло маска за лице
Червено цвекло се използва и в козметологията

Цвеклото се вари и настъргва на ситно ренде. Получената кашица се смесва с кисело мляко или обезмаслена сметана в съотношение 1:1. маската се нанася половин час преди сън за десетина минути; следва отмиване с хладка вода. Влияе положително на проблемната кожа; насища я с митамини и минерали, очиства порите и я прави еластична.

Маска с варено цвекло

Овлажняващата маска с цвекло е чудесно средство за поддържане на суха и проблемна кожа. Можем да изберем между следните варианти:

  • Една глава варено червено цвекло, около 150-200 г, се настъргва ситно; добавя се супена лъжица мляко и чаена лъжичка сок от алое. Нанася се вечер преди лягане за 20-25 минути.
  • Три части сок от сурово цвекло се смесват с една част сметана; нанася се вечер преди лягане за 15-20 минути.

Овлажняващ ефект имат и маските с цвекло и добавки като мед, зелен чай, минерална вода.

За коса

Сокът на цвеклото е много полезен и за косата; използва се за укрепване на космените фоликули, за придаване на копринен блясък и еластичност. Помага за боядисване и за предпазване от косопад.

  • За укрепване и боядисване се препоръчва да смесим сок от сурово цвекло и къна; получената течна паста се нанася върху суха коса с помощта на гъбичка. Поставя се шапка за баня и се увива с хавлиена кърпа за 15 минути; отмива се с хладка вода, без шампоан. Цветът се поддържа, като редовно изплакваме косата с разреден сок от червено цвекло. Този натурален оцветител е напълно безвреден, защото не съдържа никакви химически добавки. Допълнителен ефект на тази маска е предпазването от пърхот.

За подхранваща маска се пюрира варено червено цвекло; смесваме кашицата сподобен продукт от листа алое и нанасяме за 40-50 минути. Поставяме полетиленова шапка, след приключване на процедурата изплакваме с хладка вода.

Ползи за жените

Консумацията на червено цвекло – сурово, варено или на сок, е особено важна за жените. Особено за тези, които страдат от предменструален синдром: ценният кореноплод действа обезболяващо и редуцира кървенето.

От грудката и от листата се приготвят различни маски и отвари, с които се поддържа лицето: действат овлажняващо и подхранващо, успокояват при обриви и пъпки, заглаждат малките бръчки.

Жените в по-голяма степен са податливи на заболявания като хипертония и атеросклероза; с червено цвекло в менюто рискът от тези страдания чувствително намалява.

Ползи за мъжете

Мъжкият организъм също има важни положителни ефекти от приема на червено цвекло. Така например цвеклото очиства и освобождава чревния тракт от патогенните микроорганизми, които могат да провокират болести на половата система.

Сокът на цвеклото съдържа високи дози цинк, който играе ключова роля в нормалното функциониране на простатата. Наличието на бета каротин също има роля в профилактиката на простатит и рак на жлезата.

Суровото цвекло е един компонентите на подсилващата диета, чрез която мъже с еректилни проблеми могат да решат неприятните затруднения.

Важни въпроси

Няма нищо по-просто от това да се приготви блюдо от червено цвекло: можем да използваме суров кореноплод, да го сварим или изпечем. Задължително е преди обработка в суров вид да го измием внимателно и да го обелим. При топлинна обработка само измиваме и изрязваме коренчетата, но белим след като кореноплодът е готов и омекнал. Съществуват и рецепти, в които важен компонент са листата на червеното цвекло.

Освен в салати, супи и плънки за тестени изделия, цвеклото участва и при приготвянето на сорбета, плодови салати, озахарени резенчета.

Салата от варено червено цвекло

Цвекловата салата може да се направи както от суров кореноплод, така и от печен или варен. Обикновено цвеклото се настъргва ситно или се нарязва на тънки пръчици. Може да се хапва само цвеклова салата, но като базов продукт  то е добра основа за най-различни комбинации. Чудесно се съчетава с настърган морков, ряпа, ябълка; “понася” счукани ядки, чесън, варено пилешко месо, риба. Подправя се със зехтин или ленено масло, но може да се забърка и с лека майонеза или сметана.

Салата червено цвекло
Салата тип “четка” (вляво): червено цвекло, морков и ряпа. Идеално чисти чревния тракт!

Кулинарите отбелязват, че салатите с червено цвекло не се нуждаят от оцет или лимонов сок, тъй като кореноплодът и без това е доста богат на органични киселини.

Как се прави сок от червено цвекло?

Сокът от сурово червено цвекло се приготвя лесно: измиваме, обелваме и настъргваме на ситно ренде; изцеждаме – или използваме сокоизстисквачка. Тази полезна течност трябва да престои поне два часа, преди да се пие.

  • Има някои негативни странични ефекти, които могат да се проявят при прибързана консумация: стомашно разстройство, главоболие, гадене. Цвеклото понижава налягането; освен това при очистването на организма се проявява слабителният ефект на продукта, така че неправилната употреба би провокирала неприятните странични ефекти.

Правилно е сокът от червено цвекло да се пие след престояване и смесен със сок от други зеленчуци и плодове. Най-полезна и вкусна е комбинацията със сок от моркови. Приемът трябва да започне със смес от една част цвекло и 10 морковени части. Постепенно делът на цвеклото може да се увеличава. Важно е да не се забравя, че сокът от цвеклото трябва да престои преди смесването, а този от моркови да е прясно изцеден.

Ако сокът се приема с лечебна цел, трябва да се пие два пъти дневно по една чаша; разбира се – смесен. Постепенно се достига до чист сок; допустимо е режим с две чаши сок от цвекло да се поддържа не повече от две седмици, след което следва прекъсване от две седмици. След това курсът може да се повтори.

Колко време се пече червено цвекло?

Немалко любители на червеното цвекло са на мнение, че печено то е по-вкусно от вареното. Освен това приготвянето е по-лесно, по-чисто и се запазва наситеният червен цвят.

Преди печенето цвеклото се измива и подсушава. Поставя се в плик за печене и се увива плътно в 2-3 пласта алуминиево фолио. Поставя се в загрята на 180-200 градуса фурна за час и половина – час и 50 минути. С клечка за зъби проверяваме готовността; след изключването на фурната оставяме цвеклото да изстива в нея, както е опаковано. Така приготвено, цвеклото може да се съхранява в хладилника до три дни.

Колко време се вари червено цвекло?

Много любители на продукта се оплакват, че варенето му трябва да продължава с часове и това без съмнение разрушава някои от ценните му съставки. Има един секрет, който е добре да се огласи:

  • Напълно достатъчно е цвеклото да се вари половин час, след което веднага да се потопи в съд с ледено студена вода. След като престои там десетина минути, цвеклото е готово за консумация.

Как се съхранява?

Добре е, че цвеклото може да се купи от супермаркетите в малки количества и така не възниква въпросът за съхранението му. Ако обаче имате по-голямо количество, ще сте облагодетелствани, ако имате сухо мазе – там цвеклото може да престои и да запази качествата си в продължение на 6-7 месеца. Правилото е кореноплодите да са разположени така, че да нямат контакт със земята. Освен това те предварително се почистват от листа и пръст; препоръчва се да бъдат прибрани в неголеми платнени или хартиени чувалчета.

Червено цвекло съхранение
Червено цвекло – изборът на най-доброто е личен

Ако имате възможност да складирате цвеклото в голям хладилник, редно е да сте наясно, че там цвеклото може да се запази за не повече от два месеца.

С какво е полезен един сок от цвекло?

Трудно е да се изброят всички полезни ефекти на червеното цвекло, те са толкова много! Сокът очиства организма и го освобождава от токсини; неутрализира възпалението на гърлото, лекува хрема; подпомага работата на черния дроб и бъбреците;  изхвърля песъчинки и насърчава извеждането на камъни от жлъчката и бъбреците; ускорява отделянето на пикочната киселина; предпазва от анемия и тромби; понижава кръвното; благоприятен е при  мастопатия, ПМС, менопауза, регулира месечния цикъл; положително влияе на сърдечните функции, помага при тромбофилия; подобрява зрението и слуха, оптимизира качеството на съня.

Лечение със сок от червено цвекло


Сокът от цвекло е лековит и полезен както чист, така и смесен с други сокове.

Цвекло и ябълка 1:1 – това е добра профилактика срещ, хипертония, инфаркт, рак на белите дробове, язва на стомаха, патологии на панкреаса. Полезна е и сместа с добавен морков. Към готовия сок от цвекло добавяме прясно изцедения от ябълка или ябълка и морков. Можем също да приготвим с блендер леко пюре. Минималният срок на прием, след който се чувства подобрение, е три месеца.

Цвекло, морков и портокал – съотношението е ½: 1:2. в този случай важна роля има и портокалът с наличието на витамин С – той оптимизира усвояването на целязото от цвеклото; морковът пък добавя в композицията висок процент антиоксиданти. Всички съставки се разбиват в блендер с малко вода.

Цвекло и боровинки или сок от цвекло с мед. Сместа действа очистващо на бъбреците и черния дроб. Полезна е за хипертоници и пора със спазми на кръвоносните съдове. Има и слабително действие. Съотношението на компонентите: две части сок от цвекло и една – от боровинки. Цвекло и мед се смесват в равни части.

Специално внимание заслужава лечебният ефект на цвеклото срещу ракови заболявания. Пигментът бетацианин, който придава на цвеклото тъмночервения цвят, е мощен антиоксидант и помага срещу тумори. Според изследване в САЩ лечебното хранене със сок от цвекло забавя растежа на злокачествени клетки при рак на простатата и на млечната жлеза с 12.5%.

Важно е все пак потенциалният потребител да определи режима си ан прием с помощта на специалист, който да отчете съвместяването със специфични лекарства и състоянието на пациента. Не всеки може да пие сок от червено цвекло в чист вид, но добрата новина е, че този сок сполучливо се съчетава със сокове от ябълка, морков, ряпа, целина, боровинки, картофи, хрян, лимон. Всяка лечебна програма е индивидуална и обикновено е организирана в серии от прием и почивки, а дозите най-често са малки, но трябва да се приемат редовно.

Други приложения на цвеклото

Освен в споменатите случаи червено цвекло се консумира при лечението на скорбут и авитаминози. Цвекловият сок подобрява състава на кръвта, стимулира образуването на червени кръвни телца. Действа добре при тромбофлебит и разширени вени. Подпомага асимилацията на протеините. Препоръчва се като редовен компонент в менюто на възрастни хора заради ефекта – забавяне на стареенето.

Погледнете и тези подобни теми, преди да видите как продължава надолу този текст:

Настъргано сурово цвекло и фини овесени ядки: тази комбинация се приготвя лесно и може веднага да се използва като скраб за лице и тяло. За отбелязване е, че за разлика от синтетичните продукти с такова приложение няма странични ефекти.

Как да го изберем

Основно правило при избора на червено цвекло на пазара или в магазина е да внимаваме как изглеждат кореноплодите. Те трябва да са гладки, без наранявания и набръчкване; задължително обръщаме внимание на плътността – не бива да са меки. Може лекичко да одраскаме избраната глава с нокът – яркият цвят е гаранция за добро качество. Плюс на продукта е неговата трайност: той запазва качествата си дълго време при правилно съхранение.

Разновидности и сортове

Цвеклото е три типа: градинско, захарно и кръмно. Захарното, както показва и названието му, е базова култура за производство на рафинирана захар. Кръмното е фуражна култура, предназначено е за храна на домашни животни. Градинското е два типа и бяло и червено; именно то е коментираното дотук растение за нашето меню. Селекционерите са отглеждали и варианти на този тип – жълто и “раирано”, но те нямат особена популярност и обикновено се използват с декоративна цел. Бялото цвекло почти не се различава от червения си събрат и най-често рядката му употреба е в блюда, където червеният цвят е нежелан.

Сортовете червено цвекло се различават по времето на готовност, форма, захарност, големина на кореноплодите. Най-популярните сред сортовете цвекло са Египетски, червена топка, Пабло, Винегретно, Бордо 237.

Отглеждане

Червеното цвекло е непретенциозна култура; отглежда се лесно, ако изберем подходящата за него почва – тя трябва да е лека, песъчлива. Засява се всяка година на различно място от семена; добри предшественици на цвеклото са краставици, домати и лук.

Семената на червеното цвекло се подготвят за сеитба, като се държат 3-4 дни на топло върху влажна марля. Засяването им е в края на април-май, на дълбочина 3 см. Разстоянието между редовете е около 20 см.

Насажденията се плевят и поливат редовно; важна манипулация е прореждането – то се прави три пъти, като първото е при формирането на два листа от растенията.

Източници:

За Марта Савова

Прочети още

Лунна диета как се прави, фази на луната

[НОВО!] Лунна диета 2024, декември. Календар, дати, техники за начинаещи

Лунна диета за декември 2024. Календар и дати: лунни дни за отслабване, новолуние и пълнолуние. …

3 Мнения

  1. Веселин

    Много хубава статия! Благодаря!
    Само една забележка по отношение на препоръката за приготвяне:
    Червеното цвекло се слага в плик за печене и се увива в няколко пласта алуминиево фолио!?! И се пече почти два часа на 180-200градуса!!?! Кому е нужно такова нещо? Плика за печене е пълен с бисфенол А и други отрови които ще се впият в цвеклото. После след ксто е увито в няколко пласта алуминиево фолио се изразходва излишно количество енергия докато се загрее, която струва пари. И не на последно място високите температури (пък че и дълго време) разрушават витамини и минерали..
    Не зная тия хора които са се оплаквали, че цвеклото им се варяло много бавно (дълго) какво цвекло купуват..
    Аз си купувам сурово обикновено червено цвекло, измивам го добре и го слагам както е цяло да се свари на пара. За 30! Минути е готово и става перфектно! Значи пълня малко вода в тенджерката, слагам решетката за пара, цвеклото вътре, затварям капака и след като видя, че парата започне да излиза от капака броя 30 минути и готово! Какви са тия два часа!? Хора, не си усложнявайте живота..

  2. Витомира Вълева

    Няма логика варено червено цвекло да е по-полезно от сок, защото при варенето или печенето заминава целият витамин Ц, който иначе се намира в сока. Но ако имаме гастрит, тогава дразненето се намалява при топлинната обработка. Спестяваш си някои ползи, но също така си отиват и част от възможните вреди. Няма как.

  3. Радка Иванова Димова

    много полезна статия за червеното цвекло – въпреки че не го обичам много, сега промених мнението си за него и ще се опитам да го включа в моето меню. Благодаря.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *