♠ Тук ще намерите всички технологии за приготвяне сироп ♠ Рецепти с бъз и с бъзак ♠ С черен бъз и с бял бъз ♠ С варене и без варене ♠ Със захар и с мед ♠ С бъркане и без ♠ Сироп от цял плод ♠ От млян плод ♠ От сок. Противопоказания!
Съдържание:
- Оригиналната рецепта на Петър Димков
- Тънкости при приготвянето
- Да вкисне ли или не?
- Вреден ли е вкисналият сироп?
- Сироп от бъз или от бъзак?
- Как да различим бъз от бъзак, бял от черен бъз?
- Рецепти за сироп от черен бъз
- Без варене (с бъркане)
- Сироп от черен бъз с варене
- Сироп от черен бъз без захар
- Сироп от млян бъз
- Сироп от бял бъз
- Рецепта на д-р Емилова
- Дава ли се сироп на деца и бебета?
- Дозировка
- Приложения на бъз и бъзак
- Противопоказания и евентуални вреди
Растенията от рода Sambucus съдържат уникално комбинирани гликозиди, антоциани, сапонини, етерични масла и други вещества, които ги правят ценни лекарства.
Фармацевтите отдавна използват цветовете и плодовете. Природолечителят Петър Димков е дарил десетки рецепти за терапии с листа, корени и т.н.
Българският женшен – така го опрделя черния бъз народният лечител. Нарича го чудно растение, сравнимо по сила с източния женшен.

Внмавайте! Родът Sambucus, което в превод значи „Бъз“, обобщава над 30 вида. Три от тях са силно разпространени у нас. Те имат и алтернативни, народни имена, от което се получава
голямо объркване
Объркването се подхранва и от цитиране на самия Димков, когото малцина са чели (та той е изписал хиляди страници!).
Тук обясняваме всичко, както е точно и правилно, и разплитаме всички неясноти, които са възникнали поради объркването.
Оригиналната рецепта на Петър Димков
У нас растат три вида Sambucus: черен, червен и тревист. Първите два се наричат бъз, а третият – бъзак.
Мнозина трудно разграничават черният бъз (който е дървовиден) от бъзака (който е тревисто растение). Причината е, че плодовете им са идентични – черни и дребнички, растящи на китки.
За кой от видовете говори Петър Димков?
Често се цитира историята за невестулката и змията. Народният лечител наблюдавал как ранена от змия невестулка гризе кора от черен бъз и се връща с нови сили в боя. Това насочило вниманието му към това растение.

Историята е разказана от Николай Антонов в негова книга, посветена на Димков.
В собствените си книги (Българска народна медицина) Димков дава много рецепти и с бъз, и с бъзак. Така неправилно се разбира, че лечителят е използвал бъз, а всъщност той е лекувал и с двата вида растения.
Вижте тези подобни и свързани публикации, преди да продължите с четенето надолу:
Домашен сироп по рецепта на Димков
Прочутият сироп на лечителя – последовател на Дънов, се изготвя
от бъзак, а не от бъз,
както често се дава неправилно. Рецептата е публикувана в книга Трета на том 3. Тя е дадена в статията за терапия на акне като помощно лекарство за:
- общо пречистване на тялото;
- засилване на организма (имунитет).
Сиропът на Димков се прави от бъзак. Латинското наименование е Sambucus ebulus, наричан е още полски, нисък и тревист бъз.

Прави се само от плода, когато е идеално узрял. Зелените зърна причиняват неразположение, защото са до известна степен отровни.
Как да познаем безопасния плод: цветът е много тъмен, към черен, и сокът му цапа и боядисва.
Сироп от бъзак по Димков
(стъпка по стъпка)
- Берем само подходящ плод от бъзак и най-напред отделяме зрънцата от стъблата и дръжките. Най-лесно го правим с вилица – тя пази плода от смачкване;
- Почистените зрънца се преглеждатИзмивап се за отделни недоузрели (зелени) плодчета, които трябва да премахнем, както и всичко недобро, наранено, загнило и т.н. Сиропът се прави само от най-добрите здрави зрели зърна;
- Измива се сортираният плод в гевгир. Една особеност, която е хубаво да се знае, е свързана с миенето. По кожицата на плода има дрожди, които осъществяват ферментация. Колкото по-добре е измит бъзакът, толкова по-слабо ще е ферментирането;
- Внимание! Измитият плод не се реди мокър! Подсушете или още по-добре – разпръснете върху вестник на тънък слой и оставете да изсъхне сам;
- Докато чакаме да изсъхне плодът, подготвяме буркана. Разпространени са рецептите в големи буркани от по 3 л (Димков го дава в 5 л), но и по-малък върши работа. Важното е съдът да е чист (абсолютно!) и подсушен;
- Започваме реденето на принципа: 1 слой плод, 1 слой захар и т.н. догоре. Димков не предписва колко да са дебели междинните слоеве. От опит се е стигнало до оптимална дебелина от 2 см, при която се осъществява най-добро взаимодействие;
- Последно при гърлото се приключва със захар с дебелина от 5 см. Тя играе ролята на предпазна тапа срещу вкисване. Обърнете внимание, ако не предпочитате сиропът да е по-изразено ферментирал;
- Не затваряме с капак, а покриваме с двойна марля (пристягаме я с конец около гърлото). Тъканта осигурява „дишане“;
- Съдът се поставя на южно изложение, за да се огрява максимално дълго от слънцето;
- Кога сиропът е готов? Някой казват 15 дни, други – 21 дни, трети мерят в часове. Тъй като тук следваме указанията на Димков, то дните не се броят. Наблюдава се бурканът, за да се види кога зърната ще се стопят;
- Последната стъпка е прецеждане на течността през марля и прехвърлянето й в бутилки за съхранение – отново чисти и сухи. Бутилките привързваме плътно с плат и ги държим на студено, отново срещу вкисване.
Сиропът от полски бъзак е лекарство
Той не е суровина за домашна лимонада, макар да става, стига да се спази дозата от 1 с.л. на прием и максимум 3 дози за деня.
Бъзакът винаги се приема на гладен стомах.
Тънкости при приготвянето

Да вкисне ли или не?
Най-задаваният въпрос относно сиропа е свързан с ферментацията – вкисването. Хората непрекъснато питат в социалните мрежи и форуми как да предпазят сиропа от вкисване и ако все пак се случи, могат ли да го използват или трябва да се изхвърли.
Димков не е давал специални указания по този въпрос, но на няколко пъти в рецептата му е посочено какво да се прави срещу вкисване на сиропа. Следователно нашата цел при приготвянето е
Как да предпазим от вкисване сиропа!
Прокисването е резултат от неспазване на технологичните изисквания за приготвяне на сироп от бъзак. Те не са малко. Има доста точки, в които може да се сгреши.
Ето кои са най-разпространените грешки, които водят до ферментация и влошено качество на сиропа:
- Използване на плодове, които не са достигнали пълната си (технологична) зрялост;
- Използването на престоял плод, от който не са отстранени веднага плесенясалите и загнили зърна;
- Плодът не е измит добре, поради което дрождите по повърхността му предизвикват по-бурна ферментация;
- Недостатъчно количество на захарта. Когато плодът преобладава над захарта, ферментацията е по-активна. Сиропът придобива горчивина или привкус на джибри. Този проблем се предотвратява с периодично опитване на сиропа – ако усетите изменение, коригирайте с добавка на захар. Друг начин е съдът да се премести на по-студено/ хладилник;
- При неправилно съхранение се появяват винени мушици, които инфектират заготовката с болестотворни микроорганизми;
- Съдовете се държат на открито и без да са покрити;
- Закъснява се с прецеждането на сиропа и отстраняването на плодовете;
- При прецеждането се изпускат плодчета в сиропа, при което ферментационният процес продължава;
- Недобре измити бркани.
Начинаещите стриктно спазват рецептите, в повечето от които се дава и време до готовност на сиропа. Всъщност готовността зависи от големината на съда, съотношението на плод/ захар и от конкретните температурни условия. Няма как да се даде време, еднакво за всички.
Вреден ли е вкисналият сироп?
Някои дори го предпочитат, защото при умерена ферментация той става леко резлив, леко газиран и е приятен за лимонада. Вкисването НЕ влияе на лечебните свойства, а само на трайността на продукта. Такива сиропи трябва да се преместят в хладилник и да се изконсумират по-бързо.
Сироп от бъз или от бъзак?
Сироп се прави от ПЛОДА и на двата вида растения. Димков е дал рецепта с бъзак, но в пъти по-разпространени са рецептите с бъз.
Сироп се прави и от ЦВЕТА на черния бъз (свирчовина), който ще срещнете като „бял бъз“. Бял – защото цветовете са бели. Отделно има бъз с бели плодове, но той не расте по нашите ширини и не ни е познат.
Как да различим бъз от бъзак, бял от черен бъз?


Бъзът е nigra (черен). Той прилича на дърво. Различаваме го и по китките с плод, които са провиснали надолу, докато при бъзака плодовата китка е подобна на вид, но стърчи нагоре.
Бъзакът е ebulus. Той прилича на малък храст.
Бял бъз са цветовете на черния бъз – S. Nigra.
Рецепти за сироп от черен бъз
От черния бъз се приготвя сироп по две технологии – с варене и без варене.
Без варене (с бъркане)
Продукти: плодове и захар. На 1 килограм зърна приблизително отиват 1.2-1.3 кг захар.
От 1 кг бъз ще получим приблизително 1.5 л сироп.
В началото технологията повтаря основната рецепта (на Димков):
- Избира се отлично зрял плод, без зелени и повредени зърна;
- Плодът се рони с вилица, измива се и се подсушава;
- Нарежда се в чист сух буркан на редове, разделени от слоеве захар;
- Завършващият слой е захар с дебелина 9 см. Над него се оставят 4 пръста празно пространство;
- Бурканът се покрива с марля и се изнася на слънце.
Нататък технологията е различна:
- Наблюдава се кога ще попие захарта (ще се стопи). Това отнема 3-4 денонощия;
- След това започва бъркане на съдържанието на буркана. Изпълнява се с дървен прибор (бъркалка, лопатка), през 8 до 24 часа. Чрез бъркането се подпомага пълното разтопяване на захарта и се потапят изплувалите на повърхността зрънца бъз, които вгорчават сиропа;
- Сиропът се бърка ежедневно до готовност, което отнема от 7 до 25 дни. Зависи колко голям съд сме използвали и на каква температура го държим. При средна температура от 25°С 800-милилитров буркан става за 7 дни, а 3-литров – за 14. Времето е ориентировъчно. Опитвайте на вкус и ще усетите кога сиропът е готов.
- Накрая сиропът се прецежда през марля и се прехвърля в чисти бутилки за трайно съхранение. Някои предпочитат да запазят зрънцата, но тогава трябва да съхраняват в хладилник. В противен случай сиропът ще вкисне.
Пазете бутилките на тъмно.

Сироп от черен бъз с варене
Продукти: плодове, вода и захар. На 1 кг плод се слага 1 кг захар.
От 1 кг бъз ще получим приблизително 1 л сироп.
- В началото технологията повтаря основната рецепта (на Димков): подбираме плода, оронваме го и го измиваме;
- Без да го подсушаваме, слагаме в касерола. Вместо да се реди в буркани, плодът ще се вари 20 мин. Слагаме по 0.5 л вода на всеки 1 кг плод;
- Свареният плод се изстисква във водата и се отстранява;
- В останалата течност изсипваме захарта и загряваме;
- Следим за момента на кипването и веднага вдигаме от огъня;
- Разливаме в бутилки, които пазим в хладилник.
Сироп от черен бъз без захар
(с мед)
В преработването на плодове захарта има съхраняваща функция. Без нея консервирането е краткотрайно.
Но от друга страна захарта е вредна, особено в големите количества, използвани в консервите. Затова са създадени и алтернативни рецепти с мед.
Медът има не по-лоша консервираща способност от захарта. Само че продуктите, направени с мед, излизат няколко пъти по-скъпи. За лечение обаче е оправдано.
Технологията за приготвяне е подобна на гореописаната. С тази разлика, че бъркането започва от следващия ден, защото медът бързо се втечнява и единични плодчета започват да изплуват на повърхността. Потапяме ги с дървена бъркалка и следим за готовност на сиропа. Крайното време е същото като при използването на захар и отново зависи от количеството и T°C.
Сироп от млян бъз
Продукти: плод и захар. На 1 кг бъз трябват около 1.5 кг захар.
- Оронването и миенето на плода е както в другите рецепти. Разликата е, че зърната не се подсушават, а се смилат в блендер. Ако нямате такъв уред, може да минете през месомелачка или да намачкате на ръка;
- Прекарваме кашата през гевгир, за да премачкаме по-добре и да отделим най-грубата съставка. След това минаваме и през тензух, за да вземем само сока;
- Сокът се събира със захарта, бъркаме с дървена лопатка да се поразтвори. Покриваме съда с марля и прибираме на топло, но не директно огрявано от слънцето място;
- След 4-5 дни наливаме сиропа в бутилки и това е.
Тази рецепта е супер първо, защото е най-проста и бърза, и второ, защото се махат семките, които влошават качеството на лекарството и дразнят по-чувствителните стомаси.
Сироп от бял бъз
(с варене, със захар)
Продукти: 50 цветни китки, 5 л вода, 4 пакетчета лимонтузу (от 10г), сорбинова к-на Е200 – 1 г, 2.5 кг захар.
- Цветът се измива обстойно чрез накисване;
- Водата се възвира, колкото лимонтузуто да се разтвори, и се охлажда;
- Потапяме в нея цветовете и прибираме на хладно за 1 денонощие;
- Отделяме цветовете, а във водата разтваряме захарта;
- Варим 10 мин. на минимална степен;
- Накрая разтваряме консерванта и веднага наливаме в бутилки;
- Затваряме с капачка и прибираме за съхранение, без стерилизация.
Рецепта на д-р Емилова
(без варене, с мед)
Продукти: 12 цветни китки, 1 л вода, 1 пакетче лимонтузу, 800-милилитров буркан мед.
- Цветът се измива внимателно, слага се в кастрола;
- Разтваряме лимонтузуто във водата и заливаме цветовете;
- Чакаме 1 денонощие и премахваме цветовете;
- В чистия сок прибавяме меда. Бъркаме, докато се разтвори;
- Разливаме в бутилки и прибираме в хладилника.
Тази рецепта има своите преимущества – бързо се приготвя (не чакаме N на брой дни), бързо се консумира (не застарява) и най-вече в нея няма вредна захар.
Още начини за преработване на бъз/ бъзак ТУК: Мармалад, екстракт, чай, вино от чер бъз. Изсушаване и замразяване.
Дава ли се сироп на деца и бебета?
Екстрактите от бъз и бъзак, които се продават под формата на капсули с цел подкрепа на имунитета, нямат възрастови ограничения. Същото е при аптечните сиропи и сушените плодове. Тинктурите са забранени под 18 г. поради алкохолното си съдържание.
Отделно има лекарствени средства на база Sambucus, като Sambucol за профилактика на грип и респираторни инфектирания. Sambucol специално е афиширан като препарат за деца, но на общо основание се дава от 12 месеца, а в по-ранна възраст – само по решение на специалиста.
А как е при домашните сиропи?
Негласно възприетата граница е 12 г. Под тази възраст педиатрите предпочитат да изпишат промишлено приготвен препарат.
Мнозина дават домашни сиропи от бъз и бъзак на по-малки деца и свидетелстват, че няма проблем. За подобен опит четем например в БГ мама. И все пак никой не рискува да лекува със сиропа бебета.

Дозировка
Детската доза е ½-1 кафена лъжичка. Дозата е определена по неофициален опит на майки.
Петър Димков не прави възрастово разграничение. В книгата си той дава само една дозировка – 3 Х 1 с.л. сироп от бъзак като универсално средство за пречистване и укрепване на организма.
Приложения на бъз и бъзак
Димков дава сиропа от бъзак за пречистване (детокс) и подсилване на тялото. Листата ги препоръчва против чревни колики и за бани.
Той предпочита черният бъз (свирчовина) за:
Погледнете и тези подобни теми, преди да видите как продължава надолу този текст:
- пречистване на кръвта, като очистително и при настинка – отвара или чай от листата;
- при воднянка – корена;
- за чистене на бъбреците – мармалад от плода;
- при задух и кашляне – чай от цвета.
Други автори, лечители и билкари допълват дадените от Димков списъци с:
- противоракови свойства;
- неутрализиране на свободните радикали;
- зареждане на тялото с необходимите микро- и макроелементи + витамини;
- противовъзпалително действие;
- за профилактика на всичко – 1 Х 1 доза.
Белият бъз се дава при доста по-широк спектър от заболявания и състояния.

- Приложение №1: при кашлица – сиропите от бъз и бъзак имат отхрачващо свойство и успокояват раздразненията и възпаленията по дихателния път;
- Приложение №2: за имунитет – укрепват защитните функции на организма;
- Приложение №3: при грип и настинка – предпазват от простудни заболявания, вирусни патологии като бронхит, белодробни възпаления, грип и др. Свалят температурата. Има и аптечни сиропи срещу грип и простуди. Димков препоръчва и чай от листа на бъзак;
- Приложение №4: при възпаления на пикочна и полова с-ми – помагат при патологии на бъбреците и пикочня мехур като пиелонефрит, цистит, при камъни, при възпалителни процеси на женската полова с-ма. Премахва отоци от бъбречен характер;
- Приложение №5: за черен дроб – сиропът от черен бъз съдържа холин, който препятства отлагането и натрупването на мазнини в черния дроб;
- Приложение №6: при хемороиди – стандартната рецепта е за лечение с отвара от лист и плод, но подобно действие оказва и разреденият сироп;
- Приложение №7: за отслабване – сиропът от чер бъз е отлично средство при затлъстяване. Той интензивно намалява теглото, тъй като е прекрасен източник на гликозида самбунигрин и витамин С, които потискат чувството на глад;
- Приложение №8: за кръвта и при анемия – сиропът чисти кръвта и подобрява всичките й показатели. Прилага се при заболявания на кръвта като различните видове анемии;
- Приложение №9: при рак – сиропът от черен бъз е спомагателно средство в терапията на злокачествени и доброкачествени тумори. Той подпомага основния курс при много видове рак, особено ефикасен е при образувания на белите дробове, стомаха и кожата;
- Приложение №10: при стомашно-чревни, при запек – сиропът работи като слабително, регулира изхождането, ликвидира възпаленията, нормализира микрофлората;
- Приложение №11: при кожни заболявания и болести на ставите като ревматизъм, полиартрит, подагра;
- Приложение №12: за нервна система – успокоява и релаксира, обезболява при главоболие;
- Приложение №13: за очи – сиропът подобрява зрението;
- Приложение №14: при диабет – черният бъз е чудесен и лечебен, но не и приготвен с толкова много захар. Лекувайте се с отварки и чай;
- Приложение №15: за забременяване – помага индиректно, като оздравява организма, регулира имунната с-ма, лекува възпаления и други локални проблеми, които пречат на зачеването;
- Приложение №16: При разширени вени и високо кръвно – въздейства върху тонуса на кръвоносните съдове, с което повлиява и посочените патологии;
- Приложение №17: При бременност – много неща се забраняват по дефолт при това състояние. На някои аптечни продукти с бъз и бъзак също е изписана забрана за бременни. Но други източници утвърждават, че черният бъз е чудесен, защото предпазва от инфекции. Само трябва да се внимава за недоузрели плодове, които са токсични.
Противопоказания и евентуални вреди
Сиропите от Самбукус нямат сериозни противопоказания. Трябва да се отчита техният диуретичен и слабителен ефект, който би засилил наличен проблем на пациента в тези посоки.
Сиропите са неподходящи за диабетици поради голямото количество захар.
Предозирането предизвиква гадене, диария, по-рядко повръщане.
Във видеото: как се прави бъзонада
Източник:
Трябват ви 3 кг захар 30 цвята бъз 1-2 лимона и 3 литра вода! слагате в голяма темджера водата захарта и цветовете и разбърквате държите 24 часа в хладилника като от време на време разбърквате след тези 24 часа слагате нарязани на кубчета лимони разбърквате и пак слагате в хладилника за още 24 часа. след това прецеждате и слагате в шишенца като варите на капачката около 10 мин. срока на годност е година!
В Пловдив предлагат сироп от бъз на Четвъртък пазар. Но лесно може да си приготви всеки. Можете да купите и сушен бъз, става чудесен чай. Всичко това наесен.
Изчистват се дръжките и неузрелите плодчета измива се и се насипва в стъклени буркани, като се редува – ред плодове, ред захар.Бурканите се покриват с марля /сгъната на 3 -4 слоя/.Престоява докато се стопи захарта – около 20 дни на слънце.Прецежда се сиропа и се налива в стъклени бутилки, които се съхраняват в хладилник .
На сироп ми изкарва дълго, година-две докато свърши, но за сухите зрънца разбрах, че след една година трябва да се изхвърлят. Не разбрах защо. При плодовете с костилки (череши, вишни, праскови, кайсии, сливи) разбирам, заради цианидните съединения в костилките, затова те не се и сушат заедно с тях, но при бъзта защо не знам.
Всяка година в края на м,Септември-началото на м.Август,си правя сироп от бъзак.Използвам 3 литрови буркани.Преди да ороня зърната измивам китките бъзак,разстилам на вестници и изсушавам на слънце.Оронвам зърната с вилица.В буркана редя около 3 см.зърна бъз,и покривам с толкова захар.Последния слой покривам с 5 см.захар.Заврзвам гърлото на буркана с марля,и оставам на тъмно в килер или маза.Държа го така 30 дни без да му правя нищо.След 30 дена започвам да го разбърквам всеки ден в продължение на 10 дена.След 40 дена прецеждам през двойна марля,и го насипвам в буркани с винтови капачки.Съхранявам на тъмно,така приготвен има трайност повече от 2 години.Тази година имах работа и не можах да го обработя в тия срокове,а го държах повече и започнах да го бъркам след 40 дена,а го цедих след 50 и повече дена,и ми се струва,че това е най-хубавия сироп, който съм правил.Гъст, без никаква миризма,без кисела жичка.Пия сутрин по 1 с.л преди закуска.
Кетоновите диети не просто не изискват спортуване. То дори е противопоказано. По време на описаното хранене е забранено тялото да се подлага на физически натоварвания.
Карам активно велосипед- за около три години и половина имам над 36000 км. Как мога да съчетая диетата с натоварването?