Маргит Кеворкян: От сенката на легендарния баща до бизнес елита на България. Семейните корени на дъщерята на Кеворк Кеворкян и драматичната ѝ съдба
Маргит (Марги) Кеворкян носи тежестта на една от най-разпознаваемите фамилии в българската журналистика. Родена в началото на 70-те години, тя е дъщерята на емблематичния телевизионен водещ Кеворк Кеворкян от първия му брак с адвокатката Гинка Георгиева Керезова от Пазарджик. Родителите ѝ се запознават като студенти в Софийския университет, докато и двамата следват право – типична студентска любов, която по-късно ражда две деца – Марги и по-малкия Таквор.
Разводът на родителите в началото на 80-те белязва детството на Маргит. Според близка приятелка на семейството – Нина Николова, Кеворк Кеворкян поискал раздялата, формулирайки като причина, че съпругата му не е достигнала неговото интелектуално ниво, въпреки че Гинка била много образована и интелигентна жена. През 1984 година баща ѝ сключва втори брак с журналистката Надежда Дженева.
Период
Семейно събитие
Началото на 70-те
Раждане на Маргит Кеворкян
Началото на 80-те
Развод на родителите
1984
Баща ѝ се жени за Надежда Дженева
Края на 80-те
Трагична смърт на майка ѝ Гинка
Трагедията с майката и новото семейство
Съдбата на семейството взема драматичен обрат в края на 80-те години. Майката на Маргит – Гинка Керезова, пада от черница и получава травма на гръбначния стълб. След операция в болница „Пирогов“ тя умира на около 40-годишна възраст при съмнителни обстоятелства. Според близки на семейството има съмнения за лекарска грешка при нейното лечение.
След загубата на майка си, Маргит и брат ѝ Таквор се преместват при баща си и неговата втора съпруга. Въпреки че не е тяхна биологична майка, Надежда Дженева, наричана от децата „Джени“, се грижи за тях с голяма любов и ги приема като свои.
Приятелката на първата съпруга споделя: „Спомням си за абитуриентския бал на Марги – лично Джени ми е казвала колко много труд е положила за тоалета на момичето. Майката на Джени също доста помагаше на децата.“
Образование в Лондон и първи стъпки в медиите
Маргит Кеворкян завършва висшето си образование в Лондон, Великобритания, където живее и учи 13 години. През 90-те години, докато още е студентка в британската столица, тя създава рубриката „Окото на Лондон“ за предаването на баща си „Всяка неделя“. Поредицата се отличава с финес, креативност и точност при представянето на събития от британската столица, съобщава официалният сайт на Кеворк Кеворкян.
Въпреки успеха на рубриката и очакванията да последва баща си в журналистиката, Маргит избира друг път. За кратко прави репортажи от Лондон, но така и не се впуска професионално в медийния бизнес.
Успешна кариера в PR индустрията
След завръщането си в България, Маргит Кеворкян се насочва към корпоративните комуникации и бързо се утвърждава като един от водещите PR специалисти у нас. През 2007 година тя е назначена за управляващ директор на M3 Communications Group Inc. – водеща българска PR компания и партньор на международната корпорация Hill+Knowlton Strategies.
M3 Communications Group е професионална public relations и маркетинг компания, която работи като партньор на своите клиенти, създавайки интегрирани маркетинг и PR стратегии, адаптирани за локалния пазар. Под нейно ръководство компанията се утвърждава като една от най-силните бизнес марки в България според глобалната програма Superbrands.
Компания
Позиция на Маргит Кеворкян
M3 Communications Group Inc.
Управляващ директор (от 2007 г.)
РЕСПЕКТ ПР ЕООД
Управител
МАРВИС ООД
Съдружник (50% дял)
ТРЕЙДЛИНК ООД
Съдружник (22% дял)
ВСЯКА НЕДЕЛЯ 95 ООД
Съдружник
Дискретно присъствие в обществения живот
За разлика от публичния живот на баща си, Маргит предпочита да поддържа по-дискретен профил в медийното пространство. През 2008 година тя присъства на церемонията за връчване на наградата Business Superbrands на M3 Communications Group в Централния военен клуб в София, съобщава сайтът TechNews.
През 2014 година, на празнуването на 70-годишнината на Кеворк Кеворкян, Маргит се усмихва съучастнически, докато ученици и колеги на баща ѝ споделят спомени за него, пише сайтът Epicenter. Тя поддържа близки отношения с баща си през годините, въпреки че не е последвала неговия професионален път.
Семейни драми и предизвикателства
Семейството Кеворкян преживява поредица от трагедии. През 2006 година умира втората съпруга на Кеворк – Надежда Дженева, която е била като майка за Маргит. Смъртта настъпва от тежко системно заболяване след болнично лечение, като има подозрения за лекарска грешка.
По-малкият брат на Маргит – Таквор, създава сериозни проблеми на семейството с криминалното си поведение. Според съдебни документи, той има множество присъди за хулиганство, нападение над полицейски служители и шофиране в нетрезво състояние. През юли 2022 година 48-годишният Таквор отново е арестуван за шофиране с 1.03 промила алкохол в кръвта и положителен тест за наркотици.
Кеворк Кеворкян публично се е дистанцирал от сина си, заявявайки пред медиите: „Със сина ми не поддържам връзка от 25 години. Да се прилага цялата строгост на закона“, съобщават от сайта Petel.
Професионални постижения и признание
Въпреки семейните драми, Маргит Кеворкян успява да изгради впечатляваща кариера в областта на бизнес комуникациите. M3 Communications Group под нейно ръководство обслужва стотици компании – от Fortune 500 до водещи български организации, с експертиза в консултантска дейност, дигитални и социални медии, управление на събития и кризисен PR.
Компанията също управлява M3 College – първият в България лицензиран център за професионално обучение по маркетинг, Public Relations и бизнес комуникации, създаден през 2004 година и официален представител на Manhattan Institute of Management.
Сфера на дейност
Услуги на M3 под ръководството на Маргит
PR консултации
Стратегическо планиране и изпълнение
Дигитални комуникации
Управление на социални медии и онлайн присъствие
Кризисен мениджмънт
Управление на репутационни кризи
Обучение
Професионални курсове чрез M3 College
Събитиен мениджмънт
Организация на корпоративни събития
Наследството на името Кеворкян
Маргит Кеворкян носи едно от най-тежките имена в българската медийна история. Баща ѝ Кеворк е създател и водещ на легендарното предаване „Всяка неделя“, което променя телевизионната журналистика в България. Думата „кеворкиране“ влиза в речника като синоним на остро и безкомпромисно интервюиране.
Въпреки очакванията да продължи журналистическата династия, Маргит избира собствен път. Тя успява да се утвърди като уважаван професионалист в PR индустрията, създавайки своя собствена идентичност извън сянката на прочутия си баща.
Лична философия и визия за бъдещето
Маргит Кеворкян демонстрира, че успехът може да се постигне по различни пътища. Докато баща ѝ е известен с публичността и директния стил, тя избира по-фината дипломация на корпоративните комуникации. Нейният подход към бизнеса е белязан от професионализъм, дискретност и стратегическо мислене.
В свят, където медийното внимание често се фокусира върху скандалите и сензациите, Маргит Кеворкян представлява пример за това как може да се изгради успешна кариера без да се търси постоянно публично внимание. Тя доказва, че истинският професионализъм не се нуждае от прожекторите, за да бъде оценен.
Един от колегите ѝ в PR индустрията споделя: „Маргит има уникалната способност да превръща сложните корпоративни послания в разбираеми истории. Тя наследи аналитичния ум на баща си, но го прилага в съвсем различна сфера.“
Заключение: Жената зад успеха
Историята на Маргит Кеворкян е история за преодоляване, адаптация и успех. От загубата на майка си в ранна възраст, през предизвикателствата на известната фамилия, до изграждането на собствена успешна кариера – тя демонстрира устойчивост и професионализъм.
Днес Маргит Кеворкян е утвърдено име в българския бизнес елит, управляващ директор на водеща PR агенция и уважаван специалист в областта на корпоративните комуникации. Тя е доказателство, че истинският успех не се измерва с медийно присъствие, а с постигнати резултати и професионално признание.
Нейната история вдъхновява с посланието, че всеки може да създаде своя собствена идентичност и да постигне успех по свой начин, независимо от семейното наследство или обществените очаквания.
Кеворк Кеворкян разкри защо не трябва да се гласува за Бойко Борисов!
От 2021 година: Журналистът Кеворк Кеворкян попиля настоящото управление на България. Той извади конкретни данни, посочващи колко зле е положението на държавата и как за последните 10 години сме достигнали дъното на Европа, писа Izvanredno.info.
„По официални данни след 62 години България ще може да достигне средноевропейския БВП. 62 години! За сравнение – на Румъния й трябват 20 години.“ – разкрива журналистът.
Той разкрива още, че разликата между доходите на най-бедните и най-богатите българи е 8 пъти. Около 1,7 млн. българи живеят с до 600 лв. на месец.
Освен това журналистът посочва, че България е шампион по смъртност (15,4 души на 1000).
Цели 97% от българите до 30-годишна възраст разчитат на финансова помощ от родителите си.
Кеворк Кеворкян разкри всичко постигнато от Бойко Борисов
Кеворк Кеворкян е възмутен и от лошата образователна система. Според него учебните програми са в пълен хаос, а данните сочат, че не достигат 4000 учители. Първокласниците пък всяка година са все по-малко. По официални данни за 2018 г. първокласниците са били с 18 хил. по-малко.
„Изследване от 2018 г. показва, че 47% от българските десетокласници не могат да четат добре и не могат да осмислят прочетеното. 44% са под критичния минимум в знанията по математика, а 47% имат значителни пропуски в знанията по природни науки.“ – разкрива Кеворкян.
Лошата картина, която той описва, обаче не спира дотук. Язовирите са все така зле, а 400 от тях имат нужда от спешен ремонт. България е с най-мръсния въздух в ЕС, а 211 моста се нуждаят от ремонт.
Кеворкян посочва и конкретни данни за финансови загуби вследствие лошото управление на Бойко Борисов.
„Губим 5,4 млрд. лв. годишно заради неизгодни за България договори с американците за „Марица-изток 1“ и „Марица-изток 3″. Губил 50 милиарда от добив на злато, като само 0,75% от печалбата остава в страната.“ – разкрива още Кеворк Кеворкян.
Той пише още, че всички тези данни са добре известни на медиите, но те не ги съобщават, защото обслужват властта. Мистър „Всяка неделя“ обаче призовава хората добре да помислят и да имат предвид гореизброеното, преди да гласуват на 4 април.
Маргит Кеворкян на погребението на майка си Надежда Дженева.